W Ząbkowicach Śląskich- miasteczku które przed 1945 rokiem nosiło nazwę Frankenstein, znajduje się niezwykła ciekawostka-dziwnie, mrożące krew w żyłach laboratorium. To właśnie laboratorium doktora Frankensteina!
Ta osobliwa atrakcja znajduje się w Izbie Pamiątek Regionalnych, z ekspozycją dziwnych i tajemniczych przedmiotów, związanych z legendą o słynnym potworze. Skąd Frankenstein w Ząbkowicach? Od początku swego istnienia (XIII w.) aż do 1945 r. Ząbkowice Śląskie nosiły nazwę Frankenstein. Ale to prawdopodobnie jedyna zbieżność. Są jednak zwolennicy teorii, że dramatyczne wydarzenia, które miały tu miejsce na początku XVII w., stanowiły inspirację dla Mary Shelley, gdy pisała swą książkę Frankenstein, czyli nowoczesny Prometeusz. W 1607 r. w mieście wybuchła epidemia, w czasie której zmarł co trzeci jego mieszkaniec.
Jak się okazało, przyczyną tak wielkiej umieralności była przestępcza działalność miejscowych grabarzy, którzy ze zwłok produkowali śmiercionośny proszek, a następnie rozsypywali go po domach. Oskarżonych skazano na śmierć, a wyrok wykonano w wyjątkowo okrutny sposób - z wyrywaniem kciuków, obcinaniem dłoni i przypiekaniem włącznie. Z czasem powstała legenda o strasznym potworze, który miał rzekomo wywołać pomór w Ząbkowicach. Od 1995 r. w Ząbkowicach Śląskich organizowany jest Weekend z Frankensteinem. Na tę imprezę zapraszane są inne potwory - Drakula i Golem, odbywają się przeglądy filmów grozy, plenerowe pokazy horrorów, a także Mistrzostwa Polski Katów.
Laboratorium zostało otwarte w Izbie Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich w dniu 26.05.2001 r., a celem jego pomysłodawców było ożywienie ekspozycji muzealnej i podkreślenie tradycji związanej z ząbkowickim potworem Frankensteinem.
Fundatorami Laboratorium byli: Dolnośląska Organizacja Turystyczna oraz Oddział Okręgowy PZU SA. Pomysłodawcą i wykonawca całości był artysta plastyk - Krzysztof Andrzejewski.
W uroczystym otwarciu laboratorium udział wzięli między innymi: Marszałek Województwa Dolnośląskiego - prof. Jan Waszkiewicz, dyrektor Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej - Tomasz Bolanowski, Starosta Ząbkowicki - Tadeusz Bielecki, Konsul Honorowy Rumunii we Wrocławiu Carol Calomfirescu oraz goście z zaprzyjaźnionego z Ząbkowicami Śląskimi miasta Brann w Rumunii.