Karol Szymanowski uznawany jest, obok Fryderyka Chopina, za najwybitniejszego polskiego kompozytora. Pianista, krytyk muzyczny, pedagog, artysta. Należał do pokolenia Młodej Polski, której artyści związani byli z polską stolicą zimy - Zakopanem.
I właśnie w Zakopanem znajduje się muzeum Szymanowskiego - Willa ATMA, w której kompozytor mieszkał i tworzył w latach 1930-1935. Muzuem, będące filią krakowskiego Muzeum Narodowego, otwarto 1976 dzięki staraniom Krystyny Dąbrowskiej, siostrzenica artysty.
Placówka prezentuje pamiątki po Szymanowskim oraz eksponaty ukazujące jego związki z Polską i fascynacje Podhalem. Znajduje się tu zrekonstruowany gabinet kompozytora, portrety wykonane przez przyjaciela Szymanowskiego - Witkacego, gablota z przyznanymi mu orderami, pośród których znajdują się na przykład Złoty Krzyż Zasługi czy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
W drewnianej willi, której stare deski nasączone są do cna kulturą polską, magia Tatr i Zakopanego wydaje się niemal namacalna.
Willa ATMA znajduje się w centrum Zakopanego, przy ulicy Kasprusie. Do słynnych Krupówek dojdzie się stąd w zaledwie 2 minuty, a do dworca PKP w niewiele ponad 15 minut.
Zwiedzaniu ATMY towarzyszy muzyka Szymanowskiego, a od czasu do czasu Muzeum Narodowe w Krakowie lub inne instytucje kultury organizują tu koncerty muzyki na żywo. Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego organizuje tu natomiast letni festiwal pod szyldem Dni Muzyki Karola Szymanowskiego.
Willa ATMA powstała w 1890 roku jako pensjonat, którego pokoje wynajmowane były letnikom i wybudowana została przez Józefa Kasprusia-Stocha. To właśnie ówczesnym turystom ATMA zawdzięcza nazwę - słowo to oznacza "duszę". Dom ten jest doskonałym przykładem stylu zakopiańskiego, którego twórcą był Stanisław Witkiewicz.