„Latający spodek” w centrum miasta, prawdziwe dokonanie architektoniczne i osiągnięcie polskiego budownictwa lat 60. a zarazem symbol Katowic – oto właśnie hala widowiskowo-sportowa, budynek Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach.
Pomysł wzniesienia hali widowiskowej zrodził się w czasie, gdy Katowic nie było nawet na mapie, bo między 1953 a 1956 rokiem miasto nosiło nazwę Stalinogrodu. W pierwotnej wersji Spodek miał stać w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, jednak promotor budowy, Jerzy Ziętek, widząc projekt, zmienił zdanie. Spodek wzniesiono w centrum, gdyż nic tak nie nadawało się na architektoniczną wizytówkę miasta jak ta odważna, nietuzinkowa, inna niż wszystkie, szczególnie w czasach PRL-u, budowla.
Wizjonerskie dzieło Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego wyprzedzało zdecydowanie wszystko to, co świat w owym czasie mógł pokazać. Budowa trwała od roku 1964 do 1971, a 9 maja 1971 roku uroczyście otwarto obiekt w obecności ponad 12 000 gości. Podczas wielkiej gali wystąpił m.in. zespół "Śląsk".
Sama budowla zaś wytrzymała próbę czasu, choć wzniesiono ją na terenie szkód górniczych, nieopodal dawnej hałdy odpadów hutniczych. Pierwszy poważny remont rozpoczął się dopiero w marcu 2011 – była to wymiana charakterystycznych azbestowych romboidalnych paneli pokrywających cały obiekt na nowe powlekane aluminium.
W ciągu ponad czterech dekad istnienia w katowickim Spodku odbyło się tyle imprez, że nie sposób nawet wymienić te najważniejsze. Oprócz np. Mistrzostw Świata w Hokeju, Siatkówce, Kulturystyce, Podnoszeniu Ciężarów, Akrobatyce Sportowej, finałów Ligi Światowej koncertowały tutaj także gwiazdy światowego formatu takie jak: Eric Clapton, Genesis, Robert Plant i Jimmy Page, Black Sabbath, Deep Purple, Joe Cocker, Tina Turner. Ponadto miłośnicy psów spotykają się tutaj na wystawach, organizowane są targi, np. Śląski Festiwal Fryzjersko - Kosmetyczny, Giełda Minerałów i Surowców czy Międzyplanetarne Targi Ślubne.
Oprócz słynnej hali głównej, Spodek oferuje także popularne wśród katowiczan lodowisko oraz salę gimnastyczną.
Plac przed Spodkiem natomiast jest tradycyjnym miejscem spotkań mieszkańców Katowic w noc sylwestrową, nieformalnym punktem o randze niemalże rynku oraz największą śląską strefą kibica podczas różnych okazji.