Zamość to zdecydowanie jeden z cudów Polski. Ta perła polskiej architektury renesansowej uniknęła ogromnych zniszczeń podczas licznych, przechodzących przez nasz kraj wojen i zawieruch i dziś może cieszyć oko i zaskakiwać wszystkich odwiedzających.
Zamość, jak już sama nazwa sugeruje, wiele ma wspólnego z wielkim i szlachetnym rodem Zamoyskich. Jego najświetniejszy przedstawiciel założył to miasto, żył w nim i tutaj właśnie umarł. Hetman Jan Zamoyski, sekretarz królewski i kanclerz wielki koronny. To właśnie dla niego Jan Kochanowski napisał "Odprawę posłów greckich" - najwybitniejszy przykład polskiej tragedii renesansowej.
Zamoyscy stworzyli miasto wspaniałe, którego uroda wyjątkowa jest w skali całego świata. Słynny Ratusz oraz kamienice ormiańskie to przepiękny symbol wielkiej kultury naszego kraju i pamiątka po czasach sprzed zaborów, wojen światowych i komunizmu.
Wspaniałe zabytki Zamościa, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w mieście to, oprócz oczywiście Ratusza i okolicznych kamieniczek, dawny Pałac Zamoyskich przy ulicy Akademickiej, katedra pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, ocalałe fragmenty Twierdzy Zamość, Rynek Solny, Arsenał oraz liczne pomniki, jak np. Archanioła, który strzeże miasta od 1770 roku.
Zamość posiada piękną historię oraz liczne legendy, które najlepiej poznawać będąc na miejscu. Ciekawostką jest fakt, że to tutaj znajduje się najstarsza polska apteka - powstała już w 1616 roku, założona przez wykształconego w Padwie i Bolonii lekarza medycyny Szymona Piechowicza.
W ostatnich dekadach miastem znów rządził ród Zamoyskich. Marcin Zamoyski był prezydentem miasta od 1990 roku, potem wojewodą, przewodniczącym Rady Miejskiej i znów prezydentem - wygrywał wybory w 2002, 2006 i 2010 roku.
Z Zamościem wiąże się też anegdota dotycząca określenia "szwedzki stół" - to właśnie tutaj po raz pierwszy miał odbyć się obiad "na stojąco". Podczas oblężenia miasta przez Szwedów w 1656 roku król Karol X Gustaw zdał sobie sprawę, że nie uda mu się siłą zdobyć twierdzy. Spróbował więc przekupstwa - zaoferował Janowi Zamoyskiemu - wnukowi założyciela miasta o tym samym imieniu - liczne przywileje, jeśli ten podda miasto.