Przed wiekami piękne miasteczko Sandomierz położone na lewym brzegu Wisły zaliczało się do najważniejszych miejsc w Polsce.
W 1139 roku gród ów stał się książęcą rezydencją. W 1241 roku został zdobyty i zniszczony przez Mongołów. Taki sam los spotkał gród na przełomie 1259 i 1260 roku. Po odbudowie wzmocnienia ochroniły go przed najazdem wojsk ruskich i litewskich w 1280 roku.
Przebudowa drewnianego grodu w murowany zamek miała miejsce po 1362 roku, w czasach panowania Kazimierza Wielkiego. W północno-wschodniej części założenia znajdowała się duża wieża. W drugiej połowie XV wieku przebudowano południowe skrzydło zamku, a około 1480 roku starosta Rafał z Jarosławia odbudował zniszczony wcześniej fragment budowli. W 1513 roku Stanisław Szafraniec na polecenie Zygmunta I Starego zburzył nadające się jedynie do rozbiórki części zamku i rozpoczęto wznoszenie nowej budowli. Pracami kierował mistrz budowlany Benedykt, nadzorujący m.in. w późniejszym czasie prace na Wawelu. Ze starej budowli ostał się jedynie południowy dom mieszkalny, stanowiący główny trzon dalszej rozbudowy.
Całkowity zarys zamku ukształtował się w latach 1564-1565 za czasów Zygmunta II Augusta. Między 1586 a 1597 rokiem powstały mury kurtynowe od strony miasta oraz ukończono narożną wieżę bramną, a w okresie od 1616 do 1636 roku za sprawą starosty Stanisława Lubomirskiego prowadzono prace w południowo-zachodniej części zamku. Niestety, w 1656 roku sandomierska twierdza została wysadzona przez wycofujące się wojska szwedzkie. Odbudowę podjęto w latach 1680-1688 z inicjatywy Jana III Sobieskiego.
Po kolejnych zniszczeniach w czasie walk konfederatów barskich i III rozbiorze Polski zamek został odremontowany przez Austriaków, którzy urządzili w nim sąd i więzienie. W 1820 roku sporządzono plany, a w 1825 roku przebudowano zamek. Pod koniec XIX wieku do muru południowego i wschodniego dobudowano nowe skrzydło więzienne, które przetrwało do lat 80. XX wieku. Po zburzeniu budynków i pracach remontowych w zamku powstało Muzeum Okręgowe.
Przy sandomierskim rynku znajduje się podziemna trasa udostępniona zwiedzającym. Jeden z punktów na owej trasie poświęcony jest legendarnej bohaterskiej Zofce.
Ta niezapomniana kasztelańska córka zapisała się w dziejach Sandomierza, ocalając miasto przed Szwedami. Jak tego dokonała? Zuchwała dziewczyna zdołała przekonać wroga, iż w podziemiach zamku kryją się nieprzebrane bogactwa. Chciwi Szwedzi nakazali doprowadzić się do skarbu, ale Zofka zawiodła ich całkiem gdzie indziej. Zamiast skarbu bowiem znaleźli magazyn prochu i zanim ktokolwiek się zorientował, dziewczyna wykrzesała ogień i sama wraz ze szwedzkim wojskiem zginęła w podziemnym wybuchu. Zamek eksplodował, korytarze się zapadły, nikt nie ocalał. Miasto jednak zostało uratowane dzięki niepozornej heroicznej Zofce.
więcejZwiń
Podstawowe informacje
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Parking
Wi-Fi
Café
Café & Restauracja
Dostępne.
Usługi
Wynajem Sali Rycerskiej.
Godziny otwarcia
W sezonie turystycznym: poniedziałek 13:00 - 15:00 wstęp wolny na wystawy stałe, wt. - pt. 10:00 - 17:00, sob. - niedz. 10:00 - 18:00.